Ga naar de homepage

De gemeente Loon op Zand zet zich in voor aantrekkelijke groene woongebieden waar inwoners langdurig prettig kunnen wonen. We streven naar veel groen van een hoge kwaliteit. De komende maanden gaan we op verschillende plaatsen in de gemeente aan de slag om bestaande bomen die dat nodig hebben een kwalitatieve impuls te geven. Zo zorgen we ervoor dat de bomen lange tijd gezond meegaan.

Het belang van bomen

Bomen zijn onmisbaar in een gezonde groene leefomgeving. Naast dat het er mooi uitziet, zuiveren ze de lucht en bieden ze verkoeling bij warmte. Ook verhogen bomen de biodiversiteit en zorgen ze voor goede opname van bijvoorbeeld regenwater. Om bomen lange tijd mee te laten gaan, kunnen we verschillende maatregelen nemen. Het verschilt per locatie welke maatregelen passend zijn.

Maatregelen

  • Opnieuw inrichten groeiplaats

Soms maakt de gemeente in het groenbeheer de keuze om een boom te kappen. Dat doen we alleen als een boom aantoonbaar ziek is en nog maar een korte levensduur (maximaal 5 jaar) heeft. Als we een boom kappen, planten we een nieuwe boom en kijken we meteen naar de optimale inrichting van de groeiplaats zodat de nieuwe boom weer lange tijd meekan.

  • Vergroten groeiplaats

Een boom moet een groeiplaats hebben die groot genoeg is. Daar waar dat niet het geval is, gaan we de groeiruimte ondergronds groter maken. Dat doen we door de aanwezige bestrating te verwijderen en het witte zand weg te zuigen met behulp van een grote zuigwagen tot een maximale diepte van 80cm. Deze ruimte vullen weer aan met een speciale grond waar meer voeding inzit voor de bomen. Op deze manier zal een boom zijn voeding ondergronds gaan zoeken en heeft hij meer ruimte om zich verder te kunnen ontwikkelen en zal hij langer leven. Een voordeel hiervan is ook dat we meteen de voetpaden kunnen herstellen waar bestrating omhoog komt door de groeiende wortels van de bomen.

  • Toevoegen voeding

Sommige bomen hebben te weinig voeding in de ondergrond om te kunnen ontwikkelen tot een volwassen boom. Dit kunnen we opwaarderen door voeding in de bodem te injecteren. Op deze manier zal de boom zijn voeding ondergronds gaan zoeken en heeft hij meer voeding om zich zelf verder te kunnen ontwikkelen.

Meer informatie

Als we binnenkort bij u in de buurt aan de slag gaan, dan ontvangt u van de gemeente een bewonersbrief met informatie over de precieze werkzaamheden. Het kan zijn dat u door de werkzaamheden tijdelijk enige overlast ervaart. Wij proberen dit zo veel mogelijk te beperken en vragen hiervoor uw begrip.